Välkommen till utbildning till Senior alert ombud!
Utbildningen är riktad till medarbetare som vill bli Senior alertombud, men det finns också möjlighet till de som redan är ombud och vill uppdatera sina kunskaper. Enhetschefer och legitimerad personal är också välkomna att delta.
Senior alert ombudets uppgift är att introducera, implementera och samordna arbetet på din egen enhet tillsammans med enhetschef. Är du nyfiken på mer kring ansvar och roller i det förebyggande arbete se Senior Alert - riktlinje
Utbildningen är uppdelad på 2 halvdagar (eftermiddagar) med ca 1 månad emellan.
Utbildningens innehåll:
- Samtal om vikten av förebyggande arbete gällande riskområdena munhälsa undernäring, fall och trycksår
- Tidiga tecken, lämpliga åtgärder i vardagen, få till samplanering och samarbete
- Vårdpreventiva processen
- Information om kvalitetsregister Senior alert, hur och varför det används
- Riskbedömningar och vilka validerade instrument som finns
- Information till kund vid registrering i kvalitetsregister
- Praktiska övningar i registret - steg-för-steg
Viktig information att läsa innan du gör din bokning
- Giltig anmälan - För att anmälan ska vara giltig måste deltagarens och chefens namn finnas på anmälan. Du kan alltså inte reservera en plats genom att skriva ”en person” eller liknande. Boka ett av de tre utbildningstillfällena, när du anmäler till dag 1 innebär det även att du blir anmäld till dag 2. Välj 21/9 + 12/10, 11/10 + 9/11 eller 8/11 + 14/12. Senaste anmälningsdag är 2 veckor före utbildning då förberedande information skickas till deltagarna.
- Avanmälan ska göras så tidigt som möjligt innan utbildningen på mail till Preventiva enheten för att undvika att material och kost förbereds utan att komma till användning samt att platsen finns till förfogande.
- E-legitimation - För att börja registrera i Senior alert krävs det ett SITHS-kort samt att du som enhetschef lägger upp din medarbetare som användare i registret. Tänk på att det tar flera veckor att utfärda ett SITHS-kort. SITHS-kortet behövs dock inte vid utbildningstillfället. Datorvana behövs.